HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Karapınar'da biyolojik çeşitlilik izleme çalışmaları devam ediyor.

Konya Karapınar'da yürütmekte olduğumuz Geleceğin Tarımı Projesi kapsamında, yapılan tarımsal uygulamaların etkilerini araştırdığımız arazi çalışmaları 2014 Haziran ayı itibarıyla başladı.

Projenin destek verdiği "doğrudan ekim" ve "rüzgar perdesi" uygulamalarının biyolojik çeşitliliğe olan etkilerininin ortaya konması amacıyla kuş, kelebek, otsu bitkiler ve küçük memeli türleri araştırılıyor. Biyolojik çeşitlilik uzmanlarımız tarafından seçilen alanlarda yapılan çalışma, proje uygulamalarının etkilediği alanlar ile bu alanlara özdeş kontrol alanlarında düzenli izleme yapılarak, proje aktivitelerinin ekolojik süreçlere olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanıyor. 

Karapınar İlçe Merkezi, Akören Mahallesi ve Demiryalı Mevkiinde sürdürülmekte olan çalışmalar esnasında şimdiye kadar 24 kuş ve 14 kelebek türü gözlemlendi.

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20