HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Dünya Organik Kongresi'ndeydik.

 

 

Dünya Organik Kongresi 13-15 Ekim 2014 tarihleri arasında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Doğa Koruma Merkezi de kongrede bir sunumuyla yer aldı. 

Bu yıl 18.’si düzenlenen ve tüm dünyadan organik tarım konusundaki uzmanları bir araya getiren kongrede 79 ülkeden 1.000’e yakın katılımcı yer aldı. 3 yılda bir düzenlenen kongrenin amacı, başta Türkiye’nin organik tarım sektörü olmak üzere dünya organik tarım sektöründeki deneyimleri, yenilikleri ve bilgileri paylaşmaktı. Sloganı “Organik Köprüler Oluşturmak” olan kongrede 3 gün boyunca 3 genel oturum, çok sayıda çalıştay ve 250'den fazla sunum yapıldı. İçeriği oldukça zengin olan program sayesinde dünya çapında yapılan uygulamalar ve araştırmalar konusunda en son gelişmeler yansıtıldı. 

Kongrede tartışılan konulardan birisi de koruma tarımı (conservation agriculture) ve biyolojik çeşitlilik ile ekosistem hizmetlerinin tarımsal uygulamaları entegre edilmesi oldu. Bu kapsamda farklı deneyimler uzmanlar tarafından paylaşıldı. Doğa Koruma Merkezi uzmanlarından Özge Balkız da Konya Kapalı Havzası’nda yürütmekte olduğumuz “Geleceğin Tarımı Projesi” faaliyetlerini ve bu doğrultuda edindiğimiz deneyimleri kongrenin Uygulayıcı Bölümü’nde sundu. Sunuma ve kongrenin çıktılarıyla ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz. Doğa Koruma Merkezi'nin kongreye katılımı TACSO (http://tacso.org/) tarafından desteklendi.

Sunum: http://prezi.com/tauvjbkur7ur/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share 
Dünya Organik Kongresi resmi sayfası: http://www.owc2014.org/?lang=tr&page=homepage
Dünya Organik Kongresi kapanış haberi: http://bugday.org/portal/haber_detay.php?hid=7527

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20