HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Kaz Dağları'nda Zeytinliklerdeydik!

TÜBİTAK tarafından desteklenen Kaz Dağları’ndaki Zeytinliklerde Biyolojik Çeşitlilik Dostu Tarım Faaliyetlerinin Belirlenmesi Projesi kapsamında 19-23 Aralık tarihleri arasında 5 kişilik bir uzman ekibiyle Kaz Dağları’nda ilk incelemelerimizi gerçekleştirdik.

Bu çalışmada projenin yürütüleceği örnekleme alanlarının belirlenmesi için başta zeytin üreticileri, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanları ve Balıkesir Üniversitesi Zeytincilik Meslek Yüksek Okulu uzmanları olmak üzere birçok kişiyle görüşmeler yaptık.

Ayrıca zeytinlikleri gezerek farklı tipte uygulamaların gerçekleştirildiği alanlarla ilgili bilgi topladık. Proje kapsamında farklı tarım uygulamalarının biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkileri ortaya konması ve proje çıktıları ile de zeytinliklerde doğal değeri yüksek tarım sistemleri oluşturulmasına olanak sağlayacak uygulama önerilerinin belirlenmesi amaçlanıyor. 3 yıl sürecek proje Erciyes Üniversitesi yürütücülüğünde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Doğa Koruma Merkezi, Buğday Derneği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Gazi Üniversitesi ortaklığında gerçekleştirilecek.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20