HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

"Datça Hurması Korunuyor" projesinin arazi çalışmalarına başladık.

Datça Hurması (Phoenix theophrasti) dünyada sadece ülkemizde ve Girit Adası’nda bulunan nadir bir ağaç türüdür. En fazla dağılımını Datça yarımadasında gösteren Türkiye’deki tek doğal hurma (palmiye) türümüz olan bu türe Kumluca ve Bodrum’da da rastlanmaktadır. Datça’nın belirli sarp vadilerindeki ulaşması zor dere boyları ile sadece deniz yoluyla ulaşılabilen ve tatlı su azmaklarının bulunduğu birkaç koyda görülebilirler. Bu nadir ağaçlar, aynı kökte 10’un üzerinde gövdeye sahip öbeklerle ve yazın en sıcak zamanlarında bile tatlı suyun bulunduğu dereler veya kumsallarda çarpıcı görüntüler oluştururlar. 

Datça hurmasının korunmasının güçlendirilmesi için geçtiğimiz yıllarda tüm alan envanteri yapılmış, olası tehditler belirlenmiş ve bir izleme programı çıkartılmıştır. Ardından, Marmaris Orman İşletmesinin orman planlarında Datça hurmasının tam korunmaya alınması sağlanmıştır.

Ancak geçtiğimiz yıllarda egzotik bir böcek türü olan kırmızı palmiye böceğinin (Rhynchophorus ferrugineus) yurtdışından ithal edilen palmiyelerle birlikte Türkiye’ye gelmesinin ardından, Datça’daki yerleşim merkezlerinde yer alan hurma ve palmiye ağaçlarında ölümler gözlenmiştir. Bu kritik durumun Datça hurmasını ne derece etkilediğini belirleyebilmek için GEF Küçük Destek Programının sağladığı destekle, Doğa Koruma Merkezi bu yıl izleme çalışmasına başlamıştır. Bu kapsamda Datça hurması topluluklarının Datça Yarımadası’nda yayılış gösterdiği kıyı ve dere boylarının tümünde farklı yüksekliklerde seçilen Datça hurması öbeklerine ait veriler ve sağlık durumu değerlendirmeleri yapılmaktadır. İlk çalışmaların sonuçlarına göre, Datça hurması topluluklarının gelişme ve sağlık durumunun iyi olduğu görülmüştür. İzleme çalışmalarına Datça Orman Şefliği ve Datça Çevre Derneği’nin de katılımı sağlanmıştır. 

İzleme çalışmalarının sonuçları ve değerlendirmeleri ilgili yerel ortaklarla paylaşılacaktır. Bir yandan da, kırmızı palmiyeböceğinin Datça hurması topluluklarını bulunduğu alana ulaşma riskini azaltmak için, bu bölge çevresinde bulunan tatil sitesi ve yerleşimlerde, hurma ve palmiye türü ağaçların yakından takibinin yapılmasıyla gerekli önlemlerin zamanında alınabilmesinin sağlanmasına yönelik bilgilendirme ve organizasyon çalışmaları yapılacaktır.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20