HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

“Biyolojik Çeşitliliğin Ormancılık Uygulamalarına Entegrasyonu” projesinde izleme çalışmalarına başladık.

“Biyolojik Çeşitliliğin Ormancılık Uygulamalarına Entegrasyonu” projesi kapsamında geçmiş yıllarda Yusufeli Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Yusufeli ve Altıparmak Orman İşletme Şeflikleri’nde pilot entegrasyon çalışması yapılmış, Şeflik bazında güncellenen amenajman planlarına yörede tespit edilen önemli biyolojik çeşitlilik unsurları entegre edilerek planlanan ormancılık uygulamaları revize edilmişti. Ayrıca Ardahan Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Yalnızçam ve Uğurlu Orman İşletme Şeflikleri’ndeki çalışmalara da destek verilmişti.

24 Ağustos-3 Eylül 2015 tarihleri arasında Kuş ve Kelebek Uzmanı Süleyman Ekşioğlu ile birlikte ilgili Orman İşletme Şeflikleri ziyaret edilmiş, entegrasyon çalışmaları sonrasında yapılan ormancılık uygulamaları hakkında bilgi alınmış ve uygulama yapılan orman bölmeleri ziyaret edilmiştir. Uzmanımız tarafından Şefler’e yörede gözlemlenen önemli kuş ve kelebek türleri tanıtılmış, bunun yanı sıra sözkonusu türlerin ormancılık uygulamalarından olumsuz etkilenmemeleri için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verilmiştir.

İzleme çalışmalarına Gümüşhane, Bayburt ve Şavşat’ta devam edilecektir.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20