HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

“Datça Hurmaları Korunuyor” projesi kapsamında Datça-Aktur Yaz Evleri’nde sunum yaptık.

GEF Küçük Hibeler Programı’nın sağladığı destek ile dünyada sadece ülkemizde (Datça Yarımadası, Kumluca ve Bodrum)  ve Girit’te bulunan Datça hurmasının (Phoenix theophrasti) korunmasının hedeflendiği projemiz kapsamında hurmaya yönelik tehditlerin azaltılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yurtdışından ithal edilen egzotik palmiyeler ile birlikte Türkiye’ye gelen kırmızı palmiye böceği (Rhynchophorus ferrugineus) palmiyegiller ailesinden olan Datça hurması üzerinde bilinen en önemli tehdittir. Araştırmalar, kırmızı palmiye böceğinin birkaç kilometrelik bir uçuş menzili olduğunu göstermektedir. Öncelikle, Datça hurması kümelerinin bulunduğu alanlar çevresinde beş kilometrelik tampon bölge oluşturarak, böcek bulundurma ihtimali olan egzotik palmiyelerin bulunduğu yerleşim merkezleri belirlendi.

Tampon bölge içerisinde yer alan ve egzotik palmiye ağaçlarının bulunduğu Datça-Aktur Yaz Evleri ziyaret edilerek konuyla ilgili görüşmeler yapıldı. Görüşmeler sonucunda site yönetiminin son 3-4 yıldır Datça Orman İşletme Şefliği’nin de desteğiyle kırmızı palmiye böceği ile mücadele ettiği görüldü. Bu kapsamda kurulan feromon tuzaklarına ve hastalanan ağaçların kesilerek imha edilmesine rağmen sitedeki palmiye ve hurmalarda böceklenmenin devam ettiği bildirildi. Site sakinlerinin konuyla ilgili hassasiyetini artırmak ve yapılan mücadeleye destek vermelerini sağlamak üzere Datça hurmasının önemi ve kırmızı palmiye böceğinin zararları hakkında bir broşür hazırlandı. Ayrıca Aktur Sitesi’nde geniş bir katılımın da sağlandığı bir sunum ve soru-cevap etkinliğiyle site sakinleri bilgilendirildi. İlgiyle karşılanan sunum sonrasında site sakinlere broşürler dağıtılarak ileride yapılabilecekler hakkında görüşmelere devam edildi.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20