Taşındık! Yeni adresimiz: Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No:3 06530 Çankaya/ Ankara

Etkin doğa koruma çözümleri için biyolojik çeşitliliğin sektörel yönetişim süreçlerine entegre edilmesi gerekir.

Doğal varlıklar ve biyolojk çeşitlilik yaşamımızın süsü değil, vazgeçilmez bir parçasıdır.

Doğa Koruma Merkezi gücünü kurduğu ortaklıklardan alır.

Doğa Koruma Merkezi doğadan ve çeşitliliğinden ilham alır; en basit yaşam formundan ekosistemlere kadar doğanın varoluşuna saygı duyar.

Doğa Koruma Merkezi çok disiplinli yaklaşımlarla uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretmeye çalışır.

HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Tür Say! Etkinliğine Sen de Katıl!

26 Mayıs 2019 Pazar günü tüm Ankaralıları ODTÜ’nün doğasını ve canlı türlerini keşfetmeye çağırıyoruz!

Türkiye’nin 2. Tür Say! Etkinliği Düzenleniyor!

 

Doğa Koruma Merkezi Vakfı ve ODTÜ Ekosistem Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKOSAM) işbirliğiyle 26 Mayıs 2019 Pazar günü ODTÜ Yerleşkesi’nde, Türkiye’nin 2. Tür Say! etkinliğine davetlisiniz.

 

Tür sayma, diğer adıyla bioblitz*, toplumun doğaya ilgisini artırmak amacıyla başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede vatandaş bilimi etkinliği olarak uygulanıyor. İsteyen herkesin katılabildiği bu etkinlikte katılımcılar doğada gözlemleyebildikleri canlıları uzmanlar yardımıyla tanımlıyor.

 

İlki ODTÜ’de 22 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Tür Say! etkinliği, Erasmus+ Gençlik ve Kent için Doğa projesi kapsamında, yarışma, eğitim ve bilimin bir araya geldiği bir “canlı çeşitliliğini belirleme” maratonu olarak düzenlendi. Etkinlik sabah 08:00’de başladı ve tam 12 saat sürdü. 100 katılımcı doğa rehberleri eşliğinde 1.324 gözlem kaydetti. Bunların 1054’ünün teşhisi yapılabildi. En çok kayıt altına alınan 5 tür Anadolu melikesi (kelebek), saçlı keten (bitki), uyuzotu (bitki), İspanyol kraliçesi (kelebek) ve tüylü acıyavşan (bitki) oldu.

 

Bu sene ikincisi gerçekleştirilecek etkinliğe katılmak ve ODTÜ doğasını yakından tanımak isterseniz, tek yapmanız gereken bize başvurmak!

 

Sınırlı kontenjanla gerçekleştirilecek bu etkinliğe bir an önce kaydolmanızı öneririz. Son başvuru tarihi: 20 Mayıs 2019!

 

*Bioblitz: Bio yaşam, blitz de akın anlamındadır, insanların kısa sürede, yoğun bir şekilde işbirliği yaparak belirli bir yerdeki tür çeşitliliğini keşfetmektir.

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20