HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Doğa ve Şehirler Projesi Çalışma Ziyaretimizi gerçekleştirdik.

Türkiye’den Tarım ve Orman Bakanlığı, Çankaya Belediyesi, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Peyzaj Araştırmaları Derneği temsilcileriyle birlikte projemizin yurtdışı çalışma ziyaretini 8- 12 Temmuz 2019 tarihlerinde Hollanda’nın Tilburg şehrine yaptık. Proje ortağımız Eurosite Derneği öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz ziyarette, Kuzey Brabant Bölgesindeki yeşil altyapı ve doğa tabanlı çözümlerden örnekleri yerinde inceledik. Ziyaret kapsamında saha ziyaretlerinin yanı sıra bir çalıştay gerçekleştirdik. Ziyaret ve çalıştayda Doğa Koruma Merkezi, Eurosite Derneği, Türkiye’den kurum ve kuruluş temsilcileri ile Kuzey Brabant Bölgesi Orman İdaresi, Tilburg Belediyesi, Brada Belediyesi, Wageningen Üniversite ve Araştırma, Amsterdam Vrije Üniversitesi ve Tilburg’daki yerel dernek ve girişimlerin temsilcileri bir araya gelerek deneyimlerimizi paylaştık ve işbirliği konularını görüştük.                                

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20