HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

İzmir Bayındır Ormanları Katılımcı Yaklaşımla Hidrolojik Fonksiyonlarına Göre Planlanıyor

Doğa Koruma Merkezi tarafından Orman Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen , Coca-Cola Vakfı’nın desteğiyle başlayan ve  Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı (GEF SGP) (Küçük Destek Programı) desteği ile devam eden “Ormanların Su Fonksiyonu için Planlama Projesi” kapsamında arazi çalışması gerçekleştirildi. Proje uzmanları ve orman amenajman planlama heyetiyle birlikte 24-27 Eylül 2019 tarihlerinde Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen çalışmada; orman işletme müdürlüğü ve orman amenajman planlama heyeti ile su toplama havzalarında yer alan mahallelerinin muhtarları ziyaret edildi, bölge ormanlarından faydalanma ve ormanların su tutma fonksiyonu konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Proje ile İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içinde yer alan üç baraj havzasındaki Alaçam, Ödemiş ve Çamyayla Orman İşletme Şefliklerine bağlı ormanların su tutma fonksiyonunu iyileştirmek için modelleme ve arazi çalışmaları yapılması, a uygulama önerilerinin geliştirilmesi ve hidrolojik fonksiyonun yenilenen orman amenajman planlarına entegre edilmesi amaçlanıyor.

Hazırlanan toprak kaybı ve su verimi modellerinin sonuçları mikro havza ve meşcere bölmecikleri düzeyinde değerlendirildi. Hidrolojik fonksiyonun orman amenajman planlarına entegrasyonu ile planlama sürecinin tamamlanması sonraki aşamayı oluşturuyor. Projede edinilen deneyimlerin düzenlenecek çalıştayla tüm ilgi gruplarıyla paylaşılması planlanıyor.

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20