HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Doğa Dostu Sporlar Projesi başladı

Doğa Koruma Merkezi’nin proje ortağı olduğu AB Erasmus+ Spor Hibe Programı kapsamında desteklenen “Doğa Dostu Sporlar Projesi”, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle internet üzerinden yapılan tanışma toplantısı ile başladı. Slovakya'dan ADEL liderliğinde yürütülen projenin ortakları arasında, Doğa Koruma Merkezi dışında Avrupa Birliği ülkelerinden altı sivil toplum kuruluşu bulunuyor.

Proje, başta gençler olmak üzere vatandaşların spor yapmasını ve doğaya uyumlu yaşamanın yollarını bulmasını teşvik ediyor. Projeyle yalnızca daha sağlıklı olmaya yönelik değil çevre üzerinde de olumlu etkileri olacak sportif ve fiziksel aktivitelerin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında her ortak kendi ülkesinde koşu, yürüyüş, su sporları gibi doğa dostu sporların yanı sıra sokakta, parkta veya kıyıda atık toplama, define avı, fidan dikme, kuş evi yapma gibi etkinliklerin gerçekleştirilmesini sağlayacak. Ayrıca eğitimciler ve eğitime katılacaklar için spor ve doğa eğitimi konusunda yayınlar hazırlanacak, eğitim programı oluşturulacak. İki yıl sürecek projenin sonuçları ise Doğa Koruma Merkezi tarafından Türkiye’de düzenlenecek olan uluslararası bir konferansla paylaşılacak.

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20