HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

TRC1 Bölgesi’nde Tarım Perspektifinden İklim Değişikliği Sorunlar ve Çözüm Önerileri webinarını kaçırmayın!

İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen TRC1 Bölgesi’nde Tarım Perspektifinden İklim Değişikliği webinarını kaçırmayın. Webinar; İpekyolu Kalkınma Ajansı, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi ortaklığında yürütülen TRC1 Bölgesi’nde Tarımın İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Artırılması Projesi kapsamında 21 Mayıs 2020 saat 14:00’te düzenleniyor. Canlı yayını www.ika.org.tr ve İKA sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Kayıt için: bit.ly/3cNMdHe

 

İKA Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan webinara, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanı Dr. Ali Kılıç Özbek, DKM Toprak ve Su Programı Koordinatörü Dr. Melike Kuş, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ve Adıyaman Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Erhan Akça panelist olarak katılacak.

 

Webinarda ele alınacak olan raporda Adıyaman, Gaziantep ve Kilis illerinde tarımsal üretimin iklim değişikliğinden nasıl etkileneceği bulgular ve çözüm önerileriyle yer alıyor. Sosyo-ekolojik sistemlerin iklim değişikliğine uyum kapasitesinin artırılması amaçlanan çalışmada dünyada yapılmış iklimsel kırılganlık endeksleri örnek alınarak TRC1 Bölgesi özelinde bir indeks oluşturuldu ve analizler sonucunda elde edilen kırılganlık haritalarına göre iklim değişikliği açısında en kırılgan bölgeler için tarımsal uygulama önerileri getirildi. Tarımsal üretimde kimyasal ve yakıt kullanımını azaltıcı, toprak yapısını iyileştirici ve çiftçilerin çevre ve kaynak verimliliği konusundaki farkındalıklarını artırıcı tarımsal uygulamalar önerildi. Yapılan sıcaklık ve yağış analizlerine göre 2050 ve 2070 yıllarına yönelik modellerde Gaziantep, Kilis ve Adıyaman illerinde etkilenecek alanların fazla olacağı ortaya koyuldu. Raporda bu durumun; su kaynakları, toprak bozulması, ürün deseni, ürün rekoltesi, gıda fiyatları ve sosyal değişimi doğrudan etkileyeceğinin altı çizildi. Ayrıntılı bilgi için TRC1 Bölgesi’nde Tarımın İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Artırılması Projesi (Gaziantep-Adıyaman-Kilis) Araştırma Raporu’nu indirebilirsiniz.

 

 

 

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20