Tür Say! 2021 Raporu Yayınlandı. İncelemek için tıklayın.

Etkin doğa koruma çözümleri için biyolojik çeşitliliğin sektörel yönetişim süreçlerine entegre edilmesi gerekir.

Doğal varlıklar ve biyolojk çeşitlilik yaşamımızın süsü değil, vazgeçilmez bir parçasıdır.

Doğa Koruma Merkezi gücünü kurduğu ortaklıklardan alır.

Doğa Koruma Merkezi doğadan ve çeşitliliğinden ilham alır; en basit yaşam formundan ekosistemlere kadar doğanın varoluşuna saygı duyar.

Doğa Koruma Merkezi çok disiplinli yaklaşımlarla uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretmeye çalışır.

HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Türkiye’nin Doğal Değerleri Açık Hava Fotoğraf Sergisi iki ülkede gerçekleştirildi!

Türkiye’nin Doğal Değerleri Açık Hava Fotoğraf Sergisi iki ülkede gerçekleştirildi!

Hollanda ve Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleşen Türkiye’nin Doğal Değerleri Fotoğraf sergisi, 15 gün boyunca açık havada ziyaretçileriyle buluştu. Sergide, Türkiye’nin doğal değerlerini yansıtan farklı habitatlar ve türler özelinde belirlenen 10 konuda, 22 ayrı fotoğraf sanatçısına ait 54 farklı fotoğrafı yer aldı.
 
Spoorpark’taki (Tilburg) sergi, Türkiye Cumhuriyeti Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz; Tilburg Belediyesi Kent Ekoloğu Rob Van Dijk ve toplum tabanlı bir park olan Spoorpark İnisiyatifi’nden Lucy Bathgate’in konuşmalarıyla açıldı. Açılışta aynı zamanda proje kapsamında çekilen “Şehirler Arası Yeşil Diyalog: Ankara- Tilburg” belgeselinin gösterimine de yer verildi.
 
Çankaya İsmet İnönü Parkı’ndaki (Çankaya, Ankara) sergi açılışı Hollanda Büyükelçiliği, Avrupa Birliği Başkanlığı ve Çankaya Belediyesi’nin katılımlarıyla gerçekleşti. Doğa Koruma Merkezi proje ekibi tarafından fotoğraflar ve projeyle ilgili detaylar paylaşıldı. 17 Ekim’de sergi bilgilendirme günü etkinliği gerçekleştirildi. Canlı müzik dinletisinin eşlik ettiği etkinlik kapsamında, ayrıca Urban Sketchers Ankara ekibiyle parkta çizimler yapıldı.
 
Her iki ülkede fotoğraf sergisine ilgi yoğundu. Sergi boyunca Covid-19 kurallarına dikkat edildi. Sergi, pandemi sebebiyle ziyaret edemeyenler için proje web sayfasından online olarak ziyaretçileriyle buluşmaya devam edecek.
 
Online sergi ve sergi kataloğuna Doğa ve Şehirler web sitesinden ulaşabilirsiniz:

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20