Tür Say! 2021 Raporu Yayınlandı. İncelemek için tıklayın.

Etkin doğa koruma çözümleri için biyolojik çeşitliliğin sektörel yönetişim süreçlerine entegre edilmesi gerekir.

Doğal varlıklar ve biyolojk çeşitlilik yaşamımızın süsü değil, vazgeçilmez bir parçasıdır.

Doğa Koruma Merkezi gücünü kurduğu ortaklıklardan alır.

Doğa Koruma Merkezi doğadan ve çeşitliliğinden ilham alır; en basit yaşam formundan ekosistemlere kadar doğanın varoluşuna saygı duyar.

Doğa Koruma Merkezi çok disiplinli yaklaşımlarla uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretmeye çalışır.

HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

”Şehirlerde Yeşil Altyapı ve Doğa Tabanlı Çözümler İyi Uygulama Örnekleri" kitabı yayınlandı!

Doğa ve Şehirler Projesi kapsamında, hem Türkçe hem de İngilizce hazırlanan bu kitapta; beşi Türkiye’den, altısı Avrupa’dan olmak üzere şehirlerde yeşil altyapı ve doğa tabanlı çözümlere yönelik onbir iyi uygulama örneği sunuluyor.
Kitapta; yerel yönetimlere, karar vericilere ve uygulayıcılara yol gösterici nitelikteki iyi uygulama örnekleri ele alınıyor.

Kitapta Ankara ve Tilburg’dan verilen örnekler, proje kapsamında yapılan çalışma ziyaretlerinde öne çıkan örneklerdir.

Ankara dışında Türkiye’den verilen örnekler ise proje kapsamında etkileşim içinde olunan ve kurulacak olan “Yeşil Diyalog Platformu”na üye olacak şehirlerin uygulamalarından seçildi. Son olarak Avrupa Birliği ölçeğinde yeşil altyapı ve doğa tabanlı çözümler konusunda öne çıkan ve Türkiye’de uygulanabilecek örnekler de çeşitli platformdan derlenerek kitaba eklendi.

Kitabı indirmek için tıklayın.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20