Tür Say! 2021 Raporu Yayınlandı. İncelemek için tıklayın.

Etkin doğa koruma çözümleri için biyolojik çeşitliliğin sektörel yönetişim süreçlerine entegre edilmesi gerekir.

Doğal varlıklar ve biyolojk çeşitlilik yaşamımızın süsü değil, vazgeçilmez bir parçasıdır.

Doğa Koruma Merkezi gücünü kurduğu ortaklıklardan alır.

Doğa Koruma Merkezi doğadan ve çeşitliliğinden ilham alır; en basit yaşam formundan ekosistemlere kadar doğanın varoluşuna saygı duyar.

Doğa Koruma Merkezi çok disiplinli yaklaşımlarla uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretmeye çalışır.

HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Son dört gündür 30 ilde yaklaşık 100 noktada yangın haberleri almanın derin üzüntüsü içindeyiz.

Son dört gündür 30 ilde yaklaşık 100 noktada yangın haberleri almanın derin üzüntüsü içindeyiz.

Her yıl ülkemizde onlarca yangın çıkmakta, hektarlarca alan yanmaktadır. Biliyoruz ki Akdeniz’deki bitki topluluklarının yanma özelliği çok yüksek ve bölgede her sene yangınlar görülmekte.

Öte yandan Akdeniz orman ve maki ekosistemleri yangınla yaşamayı bilen, yangınlara uyum göstermiş ve kendini yenileyebilen ekosistemlerdir. Ancak iklim değişikliğinin olumsuz etkileri birçok konuda olduğu gibi bu konuda da kendini büyük bir şiddetle hissettirmektedir. Her geçen yıl çıkan yangın sayısı ve yanan alan miktarı artmaktadır. Bu da bize yangınla mücadele için teknolojinin daha yoğun bir şekilde kullanılması, teknik altyapının güçlendirilmesi ve vatandaşların yangınların önlenmesine katkısının daha iyi organize edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Temennimiz mümkün olduğunca az canın yanması, yangınların kontrol altına alınması ve bu alanların kendini yenilemesi için gerekli desteğin sağlanması.

Canları pahasına yangın söndürme çalışmalarında görev alanlara ve onlara destek olan herkese teşekkür ediyor ve kolaylık diliyoruz.

📸 @serkanocak
📍 Manavgat, Antalya

#ormanekosistemi #ormanyangını #orman

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20