Tür Say! 2021 Raporu Yayınlandı. İncelemek için tıklayın.

Etkin doğa koruma çözümleri için biyolojik çeşitliliğin sektörel yönetişim süreçlerine entegre edilmesi gerekir.

Doğal varlıklar ve biyolojk çeşitlilik yaşamımızın süsü değil, vazgeçilmez bir parçasıdır.

Doğa Koruma Merkezi gücünü kurduğu ortaklıklardan alır.

Doğa Koruma Merkezi doğadan ve çeşitliliğinden ilham alır; en basit yaşam formundan ekosistemlere kadar doğanın varoluşuna saygı duyar.

Doğa Koruma Merkezi çok disiplinli yaklaşımlarla uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretmeye çalışır.

HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

22 Mayıs Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü'nü Tür Say ile kutluyoruz

 

22 Mayıs 2022 Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’nde Tür Say, Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisi ile birlikte, Ankara Büyükşehir Belediyesi Karaköy Mesire Alanında ve Gaziantep Cevizli Mahallesi’nde de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

ODTÜ Yerleşkesi, Ankara: Geleneksel hale gelen Tür Say ODTÜ’nün bu sene dördüncüsü gerçekleşiyor. Doğa Koruma Merkezi Vakfı’nın düzenlediği etkinliğe Ekosistem Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKOSAM) ve EKOSAM Öğrenci Topluluğu destek veriyor.

Doğa severlerin gözlemlerini buradan takip edebilirsiniz: https://www.inaturalist.org/projects/tur-say-2022-odtu-yerleskesi-ankara

 

Karaköy Mesire Alanı, Ankara: Kentlerin rekreasyon alanlarındaki biyolojik çeşitliliği ortaya koymak üzere düzenlenen Tür Say’a Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlenen etkinliğe Pedallayan Kadınlar destek veriyor.  

Doğa severlerin gözlemlerini buradan takip edebilirsiniz:

https://www.inaturalist.org/projects/tur-say-2022-karakoy-mesire-alani-ankara

 

Cevizli Köyü, Gaziantep:  Doğa Koruma Merkezi, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) işbirliği ile hayata geçirilen “Gaziantep’te Yerel Yabani Türlerin Sürdürülebilir Olarak Çoğaltılması ve Hasadı ile GKAS ve Ev Sahibi Toplulukların Kendine Yeterli Hale Getirilmesi (NatPlus)” projesi kapsamında ilk kez bir tarım alanında Tür Say düzenleniyor. Etkinliğe Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğrenci ve akademisyenleri ile Suriyeli ve Türk proje faydalanıcılar katılacak.

Doğa severlerin gözlemlerini buradan takip edebilirsiniz:

https://www.inaturalist.org/projects/tur-say-2022-cevizli-koyu-gaziantep

 

Tür Say etkinliğinde katılımcılar doğa gözlemi yaparken bitki, kuş, kelebek gibi türlerin fotoğrafını çekecek; önce uzmanlarla, sonra da kamuoyu ile paylaşacak. Böylece vatandaş bilimi kapsamında birçok tür tespit edilirken, doğada keyifli vakit geçirilecek.

Tür Say!  vatandaşların biyolojik çeşitliliğe ilgisini artırmayı hedefleyen ve 8 saat süren bir maratondur. Tür Say! (diğer adıyla Bioblitz), toplumun doğaya ilgisini artırmak amacıyla başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede vatandaş bilimi etkinliği olarak uygulanıyor. İsteyen herkesin katılabileceği bu etkinlikte katılımcılar doğada gözlemleyebildikleri canlıları uzmanlar yardımıyla tanımlıyor.

 

TürSay’da Ne Yapılır?

Doğa severler, onarlı gruplara ayrılır. Her gruba bir doğa rehberi eşlik eder ve bir harita verilir. Haritada belirtilen araziye giden gruplar, gördükleri canlı türlerinin iNaturalist uygulamasıyla fotoğrafını çeker ve belirlenen projeye kaydeder. Uzmanlar da bu türlerin tanımlanmasına yardım eder. Bu şekilde katılımcılar bilim insanlarının arazide nasıl çalıştıklarını, ne tür araç ve yöntemler kullandıklarını gözlemleme olanağı bulur. Etkinlik süresince doğa severlerden, iNaturalist uygulamasını kullanarak, arazide gözlemledikleri canlı türlerini fotoğraflaması, gözlemlediği türün konumunu işaretlemesi ve sosyal medya hesaplarından  #tursay2022 etiketleri ile paylaşması beklenir.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20