Tür Say! 2021 Raporu Yayınlandı. İncelemek için tıklayın.

Etkin doğa koruma çözümleri için biyolojik çeşitliliğin sektörel yönetişim süreçlerine entegre edilmesi gerekir.

Doğal varlıklar ve biyolojk çeşitlilik yaşamımızın süsü değil, vazgeçilmez bir parçasıdır.

Doğa Koruma Merkezi gücünü kurduğu ortaklıklardan alır.

Doğa Koruma Merkezi doğadan ve çeşitliliğinden ilham alır; en basit yaşam formundan ekosistemlere kadar doğanın varoluşuna saygı duyar.

Doğa Koruma Merkezi çok disiplinli yaklaşımlarla uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretmeye çalışır.

HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Tür Say 2022 KARAKÖY Raporu yayımlandı.

22 Mayıs 2022 Pazar, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü'nde Ankara'da ilk kez bir rekreasyon alanında gerçekleştirilen Tür Say etkinliğine 29 doğa sever katıldı, Bunlardan 26'sı 299 gözlem yaptı ve 67'si bitki, 50si kuş, 19'u böcek olmak üzere 150 tür kayıt altına alındı. Bunlardan 102'si yüksek  kalitede gözlem düzeyindedir. Alanda örümcek, sürüngen ve çiftyaşar varlığı da tespit edildi. En çok gözlemlenen 5 tür kan damlası (Adonis aestivalis), ban kanatlı çekirge cinsine ait bir tür(Acrotylus spp.), zarif şalba (Salvia viridis), neblul (Euphorbia macroclada), karahindiba (Taraxacum spp.) oldu. Etkinlik Doğa Koruma Merkezi Vakfı (DKM), Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı  ve Pedallayan Kadınlar Oluşumu işbirliğiyle düzenlendi. Raporu buradan inceleyebilirsiniz: Tür Say 2022 KARAKÖY Raporu

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20