HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Orman ve Biyolojik Çeşitlilik kitabımızın ikinci baskısı yayımlandı

Ekosistem hizmetleri, doğanın insanlara sağladığı bütün faydaların genel adıdır. Dünyanın yaklaşık %30’unu, Türkiye’nin ise %29,4’ünü kaplayan ormanlar, ekosistem hizmetleri için çok önemlidir. Hava ve su kalitesinin düzenlenmesinden toprak oluşumuna, ilaç ürünleri tedarikinden doğa sporları için mekân sağlamaya orman ekosistem hizmetlerinin sayısız faydası bulunur.

Orman alanları Avrasya kıtasında artarken güney yarımkürede azalmaya devam etmektedir. Özellikle tarım, hayvancılık, kentleşme ve iklim değişikliği gibi sebeplerle orman alanları gitgide azalmaktadır. Ancak Avrasya’da da orman alanları artsa bile ormanların doğallığı azalmakta, yapılan müdahaleler yüzünden ormanların direnci düşmekte, sağladıkları ekosistem hizmetleri ve biyolojik çeşitliliği azalmaktadır. Bu ormanlara artık biz ‘Sessiz Ormanlar’ diyoruz.

Bu yüzden biyolojik çeşitliliği ve ekosistem hizmetlerini gözeten ormancılık çalışmaları çok önemlidir. Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir dünya, refah düzeyi daha yüksek toplumlar için bu çalışmaların artması gerekmektedir. Genişletilmiş ikinci baskısını yapan "Orman ve Biyolojik Çeşitlilik" kitabımız da uzun yıllara dayanan bu çalışmaların bir ürünü. Kitaba buradan erişebilirsiniz.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20