HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

İklime dayanıklı tarım nedir? Üretim nasıl dönüştürülür?

İklim krizinde gıda üretiminin sürdürülebilmesi için hava olaylarındaki aşırılıklara dayanacak yöntemler geliştiriliyor. Peki bu yöntemler geleneksel uygulamalara alışık çiftçiye nasıl kabul ettirilebilir?

Doğa Koruma Merkezi Yön. Kur. Baş. Dr. Uğur Zeydanlı ve Toprak ve Su Programı Koordinatörü Dr. Melike Kuş Anadolu Ajansı’nın “Çevre Hakkında Konuşmalıyız” programına katıldı.

Dr. Uğur Zeydanlı, iklim değişikliğinin etkilerini yaşadığımızı, özellikle de tarım sektöründe iklim değişikliğinin olumsuz yansımaların büyük oranda hissedildiğini dile getirdi. Bu olumsuz etkilere karşı karşı üretimimizi ve çiftçimizi, ikisini beraber ele alarak, korumak ve güçlendirmek gerektiğini vurguladı. Bu yansımaları nasıl minimize edebiliriz, nasıl azaltabiliriz, bununla ilgili çabaların iklim değişikliğine dirençli tarım olarak adlandırıldığını belirtti.

Dr. Melike Kuş ise çiftçilerde davranış değişikliklerinin kalıcı olabilmesi için önerilen yöntemlerin sürdürülebilirliğinin önemini vurgulayarak çiftçilerin, alabilecekleri riskleri, bunun sonucunda elde edecekleri başarıları ve kazançları görürlerse yöntemleri daha kolay uyguladıklarını ifade etti. 

Doğa Koruma Merkezi Vakfı tarafından yürütülen iklime Dirençli Tarım Ağı projesinden de söz edilen söyleşide iklim değişikliğinin tarıma etkisi konusunda bilgi ve deneyimlerin bir araya getirilmesi, tarımın iklim değişikliğine uyumuna yönelik uygulamaların paylaşıldığı bir platform kurulduğu ve platformla güncel içerik sağlanarak bir sivil toplum ağı oluşturulmasının önemi konuşuldu. Proje hakkında detaylı bilgi için: https://www.iklimtarim.org/

Söyleşinin tamamını dinlemek için: 

Spotify: https://spoti.fi/42XgPjK

Apple: https://apple.co/3M9bHDd

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20