HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Doğanın Faydaları Projesi başladı!

Erasmus + Mesleki Eğitim ve Öğretim (VET) kapsamında Belçika'dan Natuurpunt adlı organizasyonun koordinatörlüğündeki "Pratikten Teoriye Doğanın Faydaları" projesinin ana hedefi, ekosistem hizmetleri konusunda modüllerden oluşan bir eğitim programı geliştirmek ve bu eğitimi doğal alanların yönetiminden sorumlu yerel (bölgesel) yetkililer ve saha yöneticilerine uygulamaktır. Uzun vadede ise doğal alanların yönetiminin iyileştirilmesi, bozulan ve sağlıklı ve/veya tehlike altındaki ekosistemlerin korunması ve doğal alan yöneticilerinin (saha yöneticilerinin) yanı sıra yerel ve bölgesel yönetimlerin yetkinliklerinin geliştirilmesi yoluyla toplumun geniş bir yelpazedeki ekosistem hizmetlerini tanımasıdır. Mayıs ayında tanışma toplantısıyla başlayan proje çevrim içi toplantılarla devam etmektedir ve ilk olarak ekosistem hizmetleriyle ilgili eğitim programının oluşturulması için adımlar atılmaktadır. 

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20