HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

"Bozkırdan Dağlara Anadolu'nun Biyolojik Çeşitliliği" başlıklı fotoğraf sergisi 25 Şubat-17 Mart 2024 tarihleri arasında Institut français Türkiye-Ankara'da ziyaretçilerini bekliyor

Doğa Koruma Merkezi Vakfı (DKM), Institut français Türkiye-Ankara ve bu yıl 20. yıllarını kutlayacak olan Fransız Kalkınma Ajansı iş birliğinde fotoğraf sanatçısı Thierry Magniez ve DKM'nin kurucularından Prof. Dr. Tansu Gürpınar'ın çektiği fotoğraflardan oluşan "Bozkırdan Dağlara Anadolu'nun Biyolojik Çeşitliliği" adlı sergi 24 Ocak 2024 tarihinde Institut français Türkiye-Ankara ev sahipliğinde açıldı.

 

Açılış programı iş birlikçi kurumların yetkililerinin konuşmalarıyla başladı. DKM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Uğur Zeydanlı konuşmasında yakın zamanda kaybettiğimiz ülkemizde doğa koruma alanında önemli bir isim olan Tansu Gürpınar'ı anarak, bu etkinliğin vakfın 20. yılı olması nedeniyle de önemli olduğunu vurguladı, doğa koruma çalışmalarında bilimsel yaklaşımı temel aldıklarını ve bilim kadar etkin bir aracın sanat olduğunu söyleyerek toplumsal farkındalık çalışmalarına dikkat çekti. Zeydanlı konuşmasını bu serginin gerçekleşmesinde emeği geçen iş birlikçi kurumlara ve programa katılarak bize destek olan Sayın Gürpınar’ın eşi Gaye Gürpınar’a teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.

 

“Bozkırdan Dağlara, Anadolu’nun Biyolojik Çeşitliliği” sergisini, Institut français Türkiye-Ankara adresinde 25.01-17.03.2024 tarihleri arasında 10.00-18.00 saatlerinde ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Serginin amacı, Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliğini kutlamak, ormansızlaşma ve iklim değişikliğinin yarattığı tehditleri hatırlatmak ve biyolojik çeşitliliğin korunması için iş birliğine dayalı eylemlerin sürdürülmesini teşvik etmektir.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20