HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

"İstanbul Ormanlarında Toplumsal Uyuma Yönelik Ekosistem Hizmetleri Projesi" başladı

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Doğa Koruma Merkezi Vakfı ve IUCN Urban Alliance iş birliğinde “Toplumsal Uyuma Yönelik Orman Ekosistem Hizmetleri Projesi” resmen başladı! 


İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini kapsayan bu projede, orman ekosistem hizmetlerinin çıkarılması ve iklim değişikliğine uyum yeteneğinin artırılması, doğa temelli çözümler aracılığıyla ekosistem hizmetlerinin etkin kullanımının teşvik edilmesi amaçlanıyor. 


Projenin ilerleyen aşamalarında pilot bölgelerde uygulama başlatarak, somut sonuçlar ve etkiler göstermeyi, aynı zamanda ülke ve dünya genelinde benzer girişimler için bir model oluşturmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda ilk Proje Yönlendirme Komitesi toplantımızı İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nde önemli paydaşlar ve proje ortakları ile gerçekleştirdik.


Bu proje sadece sosyal uyumun ve çevresel dayanıklılığın gelişimine katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yerel ve merkezi yönetimlerin kapasitelerini güçlendirmeyi ve iklim değişikliği uyumuna ilişkin farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Benzer metropol alanlarda ormanlar için ekosistem hizmetleri temelli bir model oluşturma yolunda attığımız adımları takip etmeye devam ediniz.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20