HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Biyolojik Çeşitlilik Uzmanı arıyoruz.

İlan Detayları

Merkezi Ankara’da bulunan Doğa Koruma Merkezi, biyolojik çeşitlilik çalışmalarına katkıda bulunmak için uzman aramaktadır.

Adayların özgeçmişlerini ve niyet mektuplarını İngilizce ve Türkçe olarak hazırlamaları ve 30.04.2024 tarihi Salı günü mesai bitimine kadar, e-postalarının konu kısmına “Biyolojik Çeşitlilik Uzmanı Başvuru” yazarak dogakorumamerkezi@dkm.org.tr adresine göndermeleri beklenmektedir. 

 

Çalışma yeri: DKM Ankara ofisi

 

Görevler:

 1. DKM’nin biyolojik çeşitlilik, sistematik koruma planlaması, ekosistem hizmetleri ve izleme konularında yürüttüğü çalışmalarına katkıda bulunmak ve yürütmek.
 2. DKM bünyesinde yürüyen farklı projelere biyolojik çeşitlilik konusunda destek olmak, ilgili kısımları yönlendirmek ve yapmak.
 3. Gerektiğinde arazi çalışmalarına katılmak.
 4. Proje ekiplerinin ve danışmanlarının iş planına ve bütçeye uygun olarak hedefe yönelik faaliyetleri yerine getirmelerini sağlamak.
 5. Projelerle ilgili teknik ve finansal raporların zamanında hazırlanmasını sağlamak
 6. Proje ekiplerine teknik ve yönetsel destek vermek.
 7. Gerektiğinde farklı platformlarda DKM’yi temsil etmek.
 8. Proje ortakları, fon sağlayıcı kuruluşlar, çalışma alanıyla ilgili uluslararası kuruluşlar, kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla projelerin öngördüğü ilişkileri başlatmak, geliştirmek ve sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlamak veya katkıda bulunmak.

 

Tercih edilen nitelikler:

 1. Biyolojik çeşitlilik ve doğa koruma konusunda bilgili ve deneyimli olmak.
 2. İklim değişikliğinin biyolojik çeşitliliğe etkisi ve bu konunun nasıl ele alınması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak.
 3. Doğa koruma mevzuatına hâkim olmak.
 4. Herhangi bir canlı grubu konusunda bilgili olmak, o gruptaki türleri tanıyabilmek, ekolojik özellikleri konusunda bilgi sahibi olmak.
 5. Üniversitelerin ilgili alanlarından en az yüksek lisans derecesine sahip olmak.
 6. Daha önce en az 3 yıl biyolojik çeşitlilik araştırma çalışmaları yapmış ve raporlamış olmak. En az üç yıllık profesyonel proje/program yönetimi deneyimi sahibi olmak.
 7. Çok iyi derecede İngilizce bilmek (İngilizce düzeyi mülakat sırasında konuşma ve yazma şeklinde değerlendirilecektir).
 8. Arazi ekipleri yönetimi konusunda deneyimli olmak.
 9. Arazi çalışmaları için seyahat ve uzun süreli görevler için engeli bulunmamak.
 10. Arazide araç kullanabilmek ve gerektiğinde tek başına Türkiye’nin hemen her bölgesinde arazi çalışmalarını yürütebilmek.
 11. Planlama, problem çözme ve organizasyon yeteneğine sahip olmak.
 12. Temel CBS programlarına hâkim olmak.
 13. Yoğun iş temposuna, esnek çalışma saatlerine ve ekip çalışmasına uyumlu olmak.
 14. Erkek adaylar için en az iki yıl askerlikle ilişkisi olmamak.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20