HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

"Yangın Sonrası Biyolojik Çeşitlilik Odaklı Ekosistem Onarımı Kılavuzu" hazırlandı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) desteği, Orman Genel Müdürlüğü ortaklığı ve Doğa Koruma Merkezi’nin (DKM) iş birliğiyle yürütülen “Muğla İlinde Yangın Sonrası Orman ve Maki Ekosistemlerinin Onarımı” projesi kapsamında "Yangın Sonrası  Biyolojik Çeşitlilik Odaklı Ekosistem Onarımı Kılavuzu" hazırlandı. Kılavuz, yangınların Akdeniz ekosistemleri üzerindeki etkileri, Akdeniz ekosistemlerinde yangın sonrası doğal iyileşme dinamikleri, yangın sonrası onarım uygulamaları, müdahaleler ve biyolojik çeşitlilik, farklı canlı gruplarının habitat ihtiyaçları, uygulamaların biyolojik çeşitlilik açısından sonuçları ve uygulama önerileri, ayrıca tür gruplarına göre öneriler gibi bilgileri içeriyor. Bu kılavuz, ülkemizde yangın sonrası onarımın biyolojik çeşitlilik temelli olarak yapılmasına ilişkin ilk kapsamlı çalışmadır.

Proje kapsamında Muğla Bölge Müdürlüğünde bir eğitim düzenlendi ve Marmaris’te arazi çalışması gerçekleştirildi. Eğitime Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut, Bölge Müdür Yardımcıları Ersen Çetin ve Adnan Güller, FAO ve DKM yetkilileri, ilgili Şube Müdürleri ve pilot bölge olarak seçilen Marmaris ve Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüklerinden teknik elemanlar katıldı. Eğitimde kılavuzun kullanılması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapıldı. 


ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20