HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Vakfımızın kurucularından Tansu Gürpınar'a veda...

Ülkemizde doğa koruma denince ilk akla gelen, çevre hareketinin kurucularından biri olan Tansu Gürpınar’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

 

1939 yılında Van’da doğan, yaşam bilimci ve yerbilimci Tansu Gürpınar, 1966 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde göreve başlayarak çeşitli devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarında doğa koruma için öncü çalışmalar yapmıştır.

 

Gürpınar, ülkemizde sivil toplum kuruluşlarının kurulmasında ve doğa korumacıların yetişmesinde en önemli kişilerden biri olmuştur. Nesilleri tükenme tehlikesi altında bulunan pek çok canlının sağlıklı bir popülasyona kavuşması için çok sayıda çalışma yürütmüştür. 65 yıldan beri Anadolu yaban koyunu, dağ keçisi, alageyik ve karaca gibi yaban hayvan türlerinin korunmasına yönelik önemli projeler gerçekleştirmiştir. Yırtıcı kuşların sayısının Türkiye’de giderek düştüğünü gözlemlemesi sonucu bu türlerin yasal olarak koruma altına alınması için 1970 yılında önemli çabaların öncüsü olmuştur. Doğa fotoğrafçılığının da duayenlerinden olan Gürpınar doğa koruma konusunda birçok yayın ve sergiye imza atmıştır.

 

Tansu Gürpınar Vakfımızın kurucularından biri olarak her zaman yanımızda ve bize yol gösteren biri olarak hatıralarımızda yer alacaktır.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20