HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Harran Ovası’nda Gece Sulaması Projesi 3. Yılında

2014-2015 yıllarında Hayata Artı Çevre Programı kapsamında Harran Ovası'nda yürüttüğümüz gece sulaması ve yağmurlama sulama faaliyetleri, 2016 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Coca-Cola tarafından desteklenen New World (Yeni Dünya) Programı kapsamında uygulanmaya başlandı. "Sulu Tarımın İklim Değişikliğine Uyumu: Harran Ovası'nda Gece Sulaması" adlı yeni projemizde su kullanımının ve buharlaşmadan kaynaklı kayıpların yüksek olduğu bölgede etkin sulama yöntemlerinin yaygınlaştırılması, böylelikle doğal kaynakların korunması hedefleniyor. Proje kapsamında Türkiye’de ilk kez bir sulama birliği için “Sulama Yönetim Planı” hazırlanacak. Şanlıurfa Cullap Sulama Birliği sulama sahasında yürütülecek olan projede, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) altyapısı kullanılarak hazırlanacak su yönetim planı ile, sulamada kullanılan sudan tasarruf edilmesi ve üretimde verim artışı hedefleniyor. Salma (vahşi) sulamanın yaygın olduğu bölgede aşırı sulama sebebiyle toprakta tuzlanma ve organik madde kaybı gibi sorunlar yaygın olarak yaşanıyor.

2014 ve 2015 sulama sezonlarında Harran Ovası’nda bulunan Kaynaklı ve Çamlıdere uygulanan gece sulaması ve yağmurlama sulama uygulamaları ile 3 milyar litre su tasarrufu sağlanırken, verimde %15-20 artış tespit edilmişti. Bu yıl Cullap Sulama Birliği yönetim sahasında bulunan tüm köyleri kapsayacak bir su yönetim planı hazırlanacak. Bu yönetim planı çerçevesinde köylerde seçilen pilot alanlarda “tansiyometre” denen ve toprağın nemini ölçerek sulama zamanını gösteren cihazlar çiftçiler tarafından kullanılacak. Böylece toprağın su ihtiyacı belirlenip sulama faaliyetleri hassaslıkla hayata geçirilebilecek. Proje GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Ziraat Odası ve Cullap Sulama Birliği desteğiyle yürütülecek.

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20