Tür Say! 2021 Raporu Yayınlandı. İncelemek için tıklayın.

Etkin doğa koruma çözümleri için biyolojik çeşitliliğin sektörel yönetişim süreçlerine entegre edilmesi gerekir.

Doğal varlıklar ve biyolojk çeşitlilik yaşamımızın süsü değil, vazgeçilmez bir parçasıdır.

Doğa Koruma Merkezi gücünü kurduğu ortaklıklardan alır.

Doğa Koruma Merkezi doğadan ve çeşitliliğinden ilham alır; en basit yaşam formundan ekosistemlere kadar doğanın varoluşuna saygı duyar.

Doğa Koruma Merkezi çok disiplinli yaklaşımlarla uzun vadeli ve kalıcı çözümler üretmeye çalışır.

HAKKIMIZDA

Doğa Koruma Merkezi - kısa adıyla DKM – 2004 yılından beri doğa koruma alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.
 
Doğa Koruma Merkezi'nin amacı; bilimsel yaklaşımları temel alarak, biyolojik çeşitliliğin etkin şekilde korunmasını ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde yönetilmesini sağlamaktır.
 
Çalışmalarında 'koruma biyolojisi' disiplinini temel alan DKM, bu anlayışın yaygınlaşması için de çaba gösterir. Dolayısıyla, koruma çalışmalarının başarısı ve sürekliliği için kapasitenin artırılması DKM'nin öncelikleri arasındadır.
 
Doğanın ve çeşitliliğinin korunmasının ancak insanlar ve kurumların işbirliği ve ortak çabası ile gerçekleştirilebileceği fikriyle yola çıkan DKM, 2004 yılından beri ulusal ve uluslararası "ortaklar"ının desteği ile Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
 

HABERLER

Saha Sorumlusu İş İlanı

Saha Sorumlusu İş İlanı

Merkezi Ankara’da bulunan Doğa Koruma Merkezi, Kütahya (Tavşanlı ilçesi) ve Bursa’da (Keles ilçesi) yürütülmekte olan “Dayanıklı Bozkırlar Projesi”nde, saha çalışmalarında görev alacak bir çalışma arkadaşı aramaktadır.

Adayların Türkçe özgeçmişlerini 21 Şubat 2022 günü mesai bitimine kadar, e-postalarının konu kısmına “Saha Sorumlusu Başvuru - Kütahya” yazarak bozkir@dkm.org.tr adresine göndermeleri gerekmektedir. 

 Görevler

 1. Proje kapsamındaki Kütahya (Tavşanlı ilçesi) ve Bursa’da (Keles ilçesi) yürütülecek çalışmaların etkin olarak uygulanması, izlenmesi ve raporlanmasında görev alması
 2. Planlanan aktivitelerin yerel paydaşlar tarafından uygulanacağı dönemlerde projeyi temsilen sahada bulunması. Sahadaki yerel paydaşlar tarafından gerçekleştirilen aktivitelerinin, özellikle de altyapı kurulumu/kullanımı ve otlatma döngülerinin planlara uygunluğunu takip etmesi.
 3. Otlatma hareketlerinin ekosisteme anlık etkilerini basit gözlemlerle günlük takip etmesi ve kayıt altına alması.
 4. Doğa koruma ve saha rehabilitasyonu faaliyetlerinin uygulanmasını takip etmesi ve kayıt altına alması.
 5. Yerel paydaşlar ve proje yönetim ekibi arasında iletişim noktası olarak bu iki grup arasında dinamik, verimli ve iki yönlü bir diyalogun kesintisiz olarak canlı tutması.
 6. Sahada gerçekleşen her türlü aktivitenin kayıt altına alınması, yazılı bir şekilde ve uygunsa görsel malzemeler ile desteklenerek günlük olarak proje yönetim ekibine raporlanması.
 7. Proje planlaması veya mevsim şartları doğrultusunda saha çalışmalarına ara verildiği tarihlerde, Projenin veya benzer başka projelerin işlerine destek olması.
 8. Projenin teknik raporlama ve izleme süreçlerine destek vermesi.
 9. Proje etkinliklerinin (seyahat, toplantılar, uzman çalışmaları, vb.) organizasyonunda görev alması.
 10. Projenin iletişim materyallerinin hazırlanmasında ve deneyimlerin farklı ortamlarda paylaşılması konularında destek vermesi.-

 Aranan temel özellikler

 1. Senenin farklı zamanlarında saha çalışmalarının yürütüleceği ilde sahada ve ofislerde çalışabilmek. Kütahya (Tavşanlı ilçesi) veya Bursa’da (Keles ilçesi) ikamet eden/edebilecek.
 2. Tarım, hayvancılık, bitkisel üretim, kırsal kalkınma, botanik ile ilgili konularda eğitim almış olmak ve/veya en az bir yıllık saha deneyimine sahip olmak tercih sebebidir.
 3. Temel seviyede fotoğraf ve video çekebilmek, ses kaydı alabilmek (cep telefonu veya dijital makinelerle).
 4. Cep telefonu veya tabletler üzerinde çalışan basit haritalama uygulamalarını kullanabilmek.
 5. Bilgisayar ve ofis yazılımlarını temel seviyede kullanabilmek.
 6. Seyahat engeli bulunmamak, sürücü ehliyet sahibi olmak ve arazi aracı kullanabilmek.
 7. İnsanlarla yüzyüze iletişim konusunda becerikli olmak.
 8. İzleme ve raporlama çalışmalarında belirlenen takvime göre aksatmadan destek verebilecek raporlama bilgi ve becerisine sahip olmak.
 9. Zor koşullarda motivasyonunu kaybetmeden çalışabilecek ve tüm koşullarda çalıştığı ekibin motivasyonunu koruyabilecek bir disipline sahip olmak.

 

ÇALIŞMALAR

YAYINLAR

BİZ KİMİZ

İLETİŞİM

Çiğdem Mahallesi 1594. Sokak No: 3 06530 Çankaya/Ankara
HARİTAYI AÇ

dkm@dkm.org.tr

0 312 287 81 44

0 312 286 68 20